Sektor gier liderem – bezpośrednie inwestycje w Makau wzrosły o 168%

Jedną z bardziej znanych destynacji, którą mogą kojarzyć fani hazardu jest Makau. Ten specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej opiera swoją ekonomię na turystyce i licznych kasynach. Oficjalne statystyki pokazują, że jest to jeden z najbogatszych regionów świata. Zamożne Makau może powiększać swój majątek jeszcze bardziej, bowiem niezwykle szybko rośnie tutaj sfera bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

 

Zagraniczni inwestorzy lokują środki w Makau

 

Słynący z turystyki i hazardu region Chin w ostatnich latach staje się chętnie wybieranym miejscem na inwestowanie przez zagranicznych biznesmenów. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Makau wzrósł o dokładnie 167,8% rok do roku, osiągając wartość niemal 54 miliardów MOP (oficjalnej jednostki monetarnej regionu – Pataca). Liderem wśród otrzymanych środków jest branża gier, w którą „wpompowano” ponad 43 miliardy z całej puli.

 

Informacje ze Statistics and Census Service (DSEC) obrazują również skalę wzrostu przychodów z zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Zmiany na plus opiewają na 8,6% (zwiększenie do 80,33 miliarda MOP), z czego dochód uzyskany przez zagranicznych inwestorów bezpośrednich w sektorze gier osiągnął pułap niemal 45,2 miliarda MOP. Pozostałymi branżami, ujętymi w zestawieniu była działalność finansowa, która uzyskała 14,38 miliarda MOP, a także handel hurtowy i detaliczny z wynikiem na poziomie 8,28 miliarda MOP.

 

Ciekawe może być również zestawienie krajów, z których napływają środki od inwestorów bezpośrednich. Prym wiodą Kajmany z ponad 30 miliardami MOP, następnie 1/3 mniej funduszy napłynęła z Wysp Dziewiczych. Podium zamykają Chiny Kontynentalne z niemal 8 miliardami MOP, a tuż za „pudłem” znalazł się Hongkong na poziomie niecałych 3,5 mld MOP.

 

By dobrze zobrazować skalę inwestycji, zwrotów i przychodów, warto zaznaczyć że 1 pataca to około 45 groszy polskich. Dla ułatwienia, można zatem dzielić kwoty na pół, by uzyskać odniesienie do waluty znad Wisły. Warto jednak zaznaczyć, że coraz słabsza złotówka może zacierać te dysproporcje.

 

Inwestycje w Makau sprowadzają się do hazardu

 

Choć Automaty online, szczególnie w czasach filozofii „zostań w domu”, rosną na popularności, ich odpowiedniki w realnym świecie nadal pozostają dla wielu niezastąpione. Jest to niewątpliwie jeden z powodów, dla których udział sektora gier hazardowych okazał się najbardziej znaczący spośród wszystkich kategorii bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Odnosząc się do wartości kapitału własnego inwestorów, wskaźnik wzrósł o 21,2% rok do roku i utrzymuje się na poziomie 346,63 miliarda MOP. Akcje gier stanowiły natomiast połowę tej liczby, co oznacza rokroczny wzrost o nieco ponad 37% – do 181,21 miliarda MOP.

 

Taki obraz rzeczy nie może jednak dziwić – Makau słynie ze swojej rozbudowanej sfery hazardu i turystyki. Sumując te dwie branże, niemal ćwierć wszystkich zatrudnionych osób pracuje właśnie w nich. Poza rozrywką, w Makau kwitnie także produkcja odzieży, bankowość oraz zaawansowane usługi finansowe.

 

Makau zwraca zainwestowane środki

 

Jak wskazują badania Statistics and Census Service, przepływy bezpośrednich inwestycji wychodzących z Makau wzrosły o niemal 300% w 2019 roku. Ich wartość szacowana jest na 4,53 miliarda MOP. Konsekwencją jest jednak znaczny spadek dochodów osiąganych przez przedsiębiorstwa z Makau, które spadły o 18,7% i plasują się na poziomie 1,6 miliarda MOP.

 

Na koniec 2019 roku poziom zagranicznych inwestycji bezpośrednich wzrósł o niemal 9,5% rok do roku, co przekłada się na ponad 55 miliardów MOP, w tym 45 z nich zainwestowanych w Chiny Kontynentalne. Jak mówi Statistics and Census Service „Statystyki dotyczące inwestycji bezpośrednich mają na celu przedstawienie przeglądu bezpośrednich inwestycji między Makau i innymi gospodarkami i obejmują szereg sektorów.”