Warning: Error while sending QUERY packet. PID=3519 in /home/msejf/domains/anticheat.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2030
Dysk zewnętrzny a usługi dysku online - Naprawa ploterów

Dysk zewnętrzny a usługi dysku online

Nasza firma oferuje naprawe ploterów w Poznaniu i okolicy

 

 

Zainteresowanie dodatkową przestrzenią dyskową, niezależną od tej podstawowej, używanej na  komputerze stacjonarnym lub laptopie jest bardzo duże. Służy ona do przechowywania kopii bezpieczeństwa ważnych plików, choć prawdopodobnie często użytkownicy przenoszą tam dane dopiero wtedy gdy brak im miejsca na dysku wewnętrznym ich komputera. Natomiast może się to odbywać na zasadzie tworzenia archiwum, którego celem jest przechowywanie plików, np.: zdjęć, w celu zachowania ich na przyszłość a które jednocześnie jest kopią bezpieczeństwa. Czasem ta dodatkowa przestrzeń służy do krótkotrwałego przetrzymania danych w celu udostępnienia ich innym osobom.

Rodzaje pamięci dodatkowej

 

Generalnie można podzielić tą dodatkową pamięć na  nośniki zewnętrzne fizyczne czyli takie które  są w naszej fizycznej dyspozycji oraz przestrzeń dyskowa dostępna online, na serwerach zewnętrznych.

Do nośników fizycznych zaliczamy dyski zewnętrzne – mogą to być tak zwane HDD (Hard Disk Drive) oraz SSD (Solid-State Disk) a także pendriv-y oraz karty SD. Płyty CDR oraz dyskietki właściwie wyszły z użycia jeżeli chodzi o indywidualnego użytkownika czy też większość przedsiębiorstw.

Przestrzeń dyskowa dostępna online to różnego rodzaju serwisy internetowe dedykowane pod tego rodzaju usługę a także te będące częścią składową większego konglomeratu usług online – jak chociażby Dysk od Google czy OneDrive firmy Microsoft.

Porównanie korzyści i zagrożeń dysków fizycznych i online

Dyski zewnętrzne fizyczne to bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie. Jednak przede wszystkim to bardzo autonomiczne rozwiązanie. Dające niezależność. Z kolei dyski online to przede wszystkim wygoda – nie trzeba nic nosić przy sobie i z każdego miejsca gdzie jest Internet ma się dostęp do danych.

Zagrożenia – w każdym z tych dwóch rodzajów występują. Dyski zewnętrzne fizyczne to po prostu dyski takie jak w komputerze tylko … zewnętrzne. I również w ich przypadku z różnych powodów można utracić dostęp do danych.  Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych to usługa droga ale niestety często jesteśmy skazani na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy z branży recovery.

Natomiast w przypadku dysków online (często zamiennie stosuje się tu termin cloud) nasze dane są umieszczone gdzieś na serwerach zewnętrznych. Tak naprawdę nie wiesz co się z nimi dzieje. Firma świadcząca usługę cloud może upaść albo po prostu zamknąć usługę a tym samym ograniczyć w jakiś sposób i w jakimś zakresie dostęp do twoich plików.

 

 

 

Dodaj komentarz