Czy można odzyskać dane z dysku twardego?

Na dyskach twardych naszych komputerów przechowywane są ogromne ilości informacji. Jedne ważniejsze, inne mniej ważne. Nie zmienia to jednak faktu, że dyski stanowią bardzo ważny element działania każdego urządzenia. Zawartość dysków może się między sobą znacząco różnić, ale nie zmienia to faktu, że dla każdego wszelkie dane są niezwykle ważne. U jednych istotne znaczenie mają zdjęcia i filmy, dla innych dokumenty firmowe, dla jeszcze innych konkretne pliki. I wszystko wydaje się być piękne, do momentu, gdy nagle dysk zostanie uszkodzony lub niespodziewanie wszelkie dane z dysku znikną. Co w takiej sytuacji zrobić? Na co postawić?

Rodzaje utraty danych

Wszelkie dane zapisywane są na dysku twardym. Jeśli mamy dysk HDD, na nim przechowywane są wszelkie pliki, dokumenty, zdjęcia, czy filmy. W wyniku różnego rodzaju sytuacji może dojść do utraty danych, co powoduje u nas ogromny stres i niepotrzebne nerwy. Dlaczego dane zostały utracone i nie mamy do nich dostępu? Istnieją dwa powody. Jednym z nich są błędy logiczne, a więc dyski HDD są sprawne, ale z jakiejś przyczyny nie możemy otworzyć tego, co się na nich znajduje. Czym to może być spowodowane? Wieloma przyczynami, w tym między innymi utraconą partycją, przypadkowym formatem, działaniem wirusów, czy na przykład przypadkowo usuniętymi plikami. Drugą z opcji są uszkodzenia fizyczne, a więc działanie mechaniczne, które spowodowało jego zepsucie. Dysk nie włącza się, błędnie odczytuje dane, wydaje się, że jest pusty. W tego typu sytuacjach bardzo często dochodzi do uszkodzenia głowicy lub też napędu dysku. Jeśli dysk trze, klika, mieli lub wydaje inne, niepokojące dźwięki, oznacza to jego uszkodzenie.

Czy w takich więc sytuacjach możliwe jest odzyskanie tego, co tam się znajduje? Czy jeśli dysku nie można odtworzyć, to straciliśmy szansę na to, by odzyskać to, co tam się znajduje? Nie! Istnieją bowiem na rynku firmy, które wykorzystując odpowiednie programy oraz narzędzia, w większości przypadków są w stanie te wszelkie dokumenty odzyskać. Podstawą jest zdiagnozować problem, a następnie rozpocząć konkretne działanie.

Próbować samodzielnie?

Oczywiście, że nie! Bardzo często popełniamy właśnie ten błąd, że w wyniku braku dostępu do danych na dysku twardym, zaczynamy samodzielnie działać, wierząc, że uda nam się naprawić błąd. Klikamy w różnorodne funkcje, ściągamy samodzielnie programy, często nawet rozkręcamy komputer. Jest to najgorsza z opcji, na jakie tylko możemy postawić. Nie zdajemy sobie bowiem często sprawy z tego, że niewłaściwe działania i brak wiedzy mogą spowodować trwałe usunięcie wszystkiego dysku i wtedy już na pewno nie uda nam się tego odzyskać. Jeśli zauważamy, że część plików zniknęła, że nie możemy dostać się do dokumentów na dysku, że w wyniku upadku, dysk zaczyna wydawać dziwne odgłosy, w takim przypadkach powinniśmy od razu udać się do firmy, która świadczy usługi odzyskiwania danych. Tylko to da nam gwarancję, że być może uda nam się zyskać to, na czym nam zależy.

Jak uchronić się przed utratą danych?

Dyski HDD to tylko produkty i choć w większości przypadków udaje się odzyskać dane, które zostały na nich zawarte, to jednak zdarzają się sytuacje, w których ten odzysk nie jest już możliwy. Czy możemy więc zrobić coś, dzięki czemu uda nam się uchronić nasze dane przed utratą? Tak! Jak mówi przysłowie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć i tak właśnie w tym przypadku sprawdzi się to najlepiej. Co więc powinniśmy zrobić? Najlepiej jest utworzyć kopię zapasową w innym miejscu, niż dysk. Może to być chmura lub serwer. Innym rozwiązaniem jest ochrona poprzez zastosowanie odpowiednich programów antywirusowych lub przechowywanie w dyskach zewnętrznych.

Waga problemu

W każdym przypadku tak naprawdę problem może być zupełnie inny. W jednym wystarczy jedynie cofnąć daną operację, by pliki powróciły na miejsce, w innym należy wykorzystać specjalne programy do odzyskiwania danych, którymi posługują się firmy w tym specjalizujące, w jeszcze innych należy powziąć nieco bardziej ,,radykalne” kroki i podejść do odzyskiwania danych w bardziej skomplikowanej wersji. Podstawą jest diagnoza, a następnie rozpoczęcie odpowiedniego ,,leczenia”. W jednych przypadkach można to zrobić szybko i bezproblemowo, w innych z kolei trzeba nad tym nieco bardziej popracować. A czy odzyskiwanie danych jest drogie? Wszystko zależy od tego, jak bardzo dyski HDD są uszkodzone. W zależności bowiem od powagi sytuacji i problemu, cena za daną usługę może być różna. Jeśli jednak chodzi o odzyskiwanie danych, w wielu przypadkach ma to wartość nadrzędną, a wtedy żadne pieniądze nie są nam straszne, żeby tylko móc odzyskać to, co na dysku się znajduje.

Jedno jest pewne, dziś komputer czy laptop stanowi główne narzędzie naszej pracy i rozrywki. Na nich pracujemy, przechowujemy wszelkie ważne dokumenty, gromadzimy tam zdjęcia w formie albumów. Kiedy dojdzie do uszkodzenia dysku twardego, tracimy często naprawdę bardzo wiele ważnych dokumentów, dlatego też warto zrobić wszystko, aby się przed tym uchronić. A jeśli już do tego uszkodzenia dojdzie, od razu należy zgłosić się do specjalisty, który dołoży wszelkich starań, aby nam te dane odzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.